PNF
Większość czynności, które wykonuje się codziennie jest zautomatyzowanych. Nie zastanawiasz się, czy potrafisz cos zrobić, po prostu pamiętasz schemat postępowania i krok po kroku, często zupełnie intuicyjnie odtwarzasz go. PNF to pomoc dla pacjentów, którzy w wyniku chorób – nabytych, przebytych lub wrodzonych utracili pełen zakres ruchu czy umiejętności motoryczne. Dotyczy to zwłaszcza osób:
- po przebytych udarach, urazach rdzenia kręgowego, z chorobą Parkinsona, stwardnieniem bocznym zanikowym i innych na tle neurologicznym,
- cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa, rdzeniowy zanik mięśni,
- z problemami ortopedycznymi – po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach, kontuzjach sportowych, naderwanych ścięgnach.
Proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu
Rozwinięciem skrótu PNF jest proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu. Odnosi się ono do kompleksowego oddziaływania terapeutycznego, które ma na celu przywrócenie i reedukację utraconych funkcji. Z tego względu metoda najczęściej znajduje zastosowanie w:
- przypadkach neurologicznych,
- przypadkach ortopedycznych,
- leczeniu wad postawy u dzieci i młodzieży.
Ty lub bliska osoba borykacie się z takimi problemami? Domowa fizjoterapia to wsparcie w powrocie do formy, ale też nauka i możliwie najlepsze przystosowanie chorego do funkcjonowania w społeczeństwie. Choć wiele osób nigdy nie odzyska pełnej sprawności, to jednak nauczy się żyć ze swoimi ograniczeniami i wykorzystywać potencjał na inny sposób.